Markanızın websitesinde gerekli tanıtımları yapıyor, sosyal medyayı da etkin kullandığınızı düşünüyor ancak dijital alanda yeterli geri dönüşü alamıyor olabilirsiniz. Hedef kitlenize ulaşarak dijital etkileşiminizi arttırabilmeniz için Kocaeli Kilit Fikir, sosyal medyada da en büyük yardımcınız olmaya hazır!

2004 yılında Harvard Üniversiteli bir genç olan Mark Zuckerberg ve arkadaşlarının kurduğu Facebook’un bugün 2.000.000.000 (iki milyar)’ı aşkın kullanıcısı bulunmakta. Bu sayı da her gün artıyor. Zuckerberg ise bu sayının artmaya devam edeceğini, amaçlarının dünyayı bir araya getirmek olduğunu söylüyor.

Facebook, Kişiye Özel Önerilerde Bulunuyor

Facebook’ta paylaştığınız bilgileriniz ise, Facebook’un size sayfa ve arkadaş önerileri olarak geri dönüyor. Facebook, yaş grubunuzdan daha önce beğendiğiniz paylaşımlara kadar birçok etkeni ince eleyip sık dokuyarak, siteye girdiğinizde keyifli vakit geçirmeniz için sürekli yenileniyor.

Kitle iletişiminde bu denli yeni bir çağ açan sosyal medya, tıpkı diğer kitle iletişim alanlarında olduğu gibi markaların birbirleriyle yarıştığı bir mecra haline geliyor. Peki Facebook’u etkili bir reklam mecrasına dönüştüren özellikleri nelerdir?

Facebook Reklamlarının Avantajları ve Etkileri

-Facebook reklamları, kullanıcıları rahatsız etmezler. Televizyon reklamı veya Youtube reklamları gibi kullanıcının izlemek istediğine engel olup markanız hakkında küçük de olsa olumsuz bir yargıya sebep olmaz.

-Facebook reklamları her sermaye boyutunda işletme için mümkündür. Facebook’ta reklamınızın çıkması için ulusal veya bölgesel büyüklükte bir firma olmak zorunda değilsiniz.

-Yukarıda bahsedilen kullanıcının ilgisine yönelik önerilerde bulunma özelliği, Facebook’un reklam ilkelerinin de bir parçasıdır. Reklamlarınızın doğru kitleye gösterilmesini sağlar. Bu uyguluma televizyonda Prime-Time uygulamasıyla benzerdir. Ev hanımlarına ve çocuklara yönelik reklamlar gündüz kuşağında, daha büyük kitlelere ulaşılmak istenen reklamlar saat 20.00-22.00 arasında yayınlanır ve bu uygulama televizyon reklamlarında ücretlendirme olarak da farklı boyutlarda yansır. Ancak Facebook, aynı fiyata doğrudan ilgili ve potansiyel müşterilerinize ulaşmanızı sağlar.

-Facebook reklamları, reklam görüntülenmesi üzerinden değil reklam tıklanması üzerinden bir ücretlendirme yapar. Sadece doğrudan katkı sağladığında ücret alırken, tıklanmamasına rağmen gösterilen reklamlar marka tanıtımı, marka bilinirliği olarak size kar sağlar. Kocaeli Kilit Fikir ekibi; Facebook reklamlarınızın tasarımının oluşturulması, metinlerinin yazılması, hedef kitlesinin doğru belirlenmesi, reklam süresinin ve bütçesinin etkin şekilde kullanılması aşamalarında deneyimli ve profesyonel kadrosuyla sizlere hizmetlerini sunuyor.